Na Podhale trafią setki - jeśli nie tysiące - uchodźców z Ukrainy. Właściciele hoteli, pensjonatów, a nawet rodziny w swoich prywatnych domach zagwarantowali miejsca noclegowe oraz wyżywienie dla uciekających przed rosyjską inwazją.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kup prenumeratę Wyborczej i pomóż Ukraińcom z Mariupola

Każdego dnia coraz więcej górali deklaruje chęć przyjęcia u siebie uciekających przed wojną obywateli Ukrainy. Hotelarze pod Tatrami przeznaczyli część miejsc noclegowych, z których korzystać będą uchodźcy - dotyczy to zarówno rodzin tamtejszych pracowników sezonowych, jak i osób, które w powiecie tatrzańskim i nowotarskim znajdą się po raz pierwszy.

Zakopiańscy hotelarze przeznaczają własne noclegi dla Ukraińców

 - Nasz hotel PRL Rzemieślnik jest otwarty dla wszystkich uchodźców, każdy, kto ucieka przed wojną z Ukrainy, znajdzie schronienie i strawę za darmo - informuje na Facebooku właściciel zakopiańskiego obiektu.

Jednocześnie hotelarze spod Giewontu zaapelowali do innych przedsiębiorców z branży, aby ci udostępnili za darmo swoje miejsca noclegowe dla Ukraińców.

 - Mam prośbę do wszystkich kolegów i koleżanek, którzy prowadzą obiekty hotelowe w Zakopanem, idźcie naszym śladem, my do tej pory żyliśmy z turystów z Ukrainy, teraz bardzo proszę, żebyśmy pokazali, że żyjemy także dla Ukraińców, dla naszych braci, którzy dzisiaj są w ogromnej potrzebie - dodaje przedsiębiorca.

Podhale. Ukraińcy znajdują schronienie w hotelach, a nawet prywatnych domach

Na reakcję nie trzeba było długo czekać. Hotele i apartamenty na całym Podhalu zaczęły przyjmować rezerwacje. Wiele z udostępnionych miejsc noclegowych już zostało zarezerwowanych dla poszczególnych rodzin. Tylko w Szczawnicy w ciągu kilkunastu godzin w Grupie Hotelowej Szczawnica Park Resort & Spa udzielono schronienia 40 uchodźcom. 

 - Jeden z naszych budynków w Szczawnicy zostanie przeznaczony na ten cel. Zapełniliśmy już wszystkie miejsca i mamy listę chętnych na kolejne, które planujemy przygotować - informują władze szczawnickiego hotelu.

W akcję rozlokowania uchodźców z Ukrainy włączyli się mieszkańcy niemal wszystkich miejscowości na Podhalu. Udostępnianie są noclegi nie tylko w hotelach, ale także w zwykłych, prywatnych domach. Przykładowo, tylko we wsi Rdzawka w pow. nowotarskim do niedzieli cztery rodziny zadeklarowały bezterminowe schronienie dla Ukraińców. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem