Mi璠zynarodowe federacje zrzeszaj帷e krajowe organizacje wspinaczkowe zdecydowa造 o odwo豉niu zawod闚 we wspinaczce lodowej oraz wspinaczce sportowej, kt鏎e mia造 odby si w Rosji.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kolejne organizacje sportowe wykluczają Rosjan i Białorusinów z udziałów. Polski Związek Alpinizmu wystosował apel o wykluczenie rosyjskich i białoruskich federacji z alpinistycznych organizacji międzynarodowych. 

Międzynarodowe zawody bez Rosjan i Białorusinów? Chce tego Polski Związek Alpinizmu 

 - W obliczu niczym nieusprawiedliwionej, brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę także i my, reprezentanci środowiska wspinaczkowego, nie możemy być obojętni. Ze zrozumieniem przyjęliśmy stanowisko Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, w którym nazwano rzeczy po imieniu. Rosja oraz współpracująca z nią Białoruś, napadając na wolną i niepodległą Ukrainę, naruszyły Rozejm Olimpijski - czytamy w apelu PZA. 

Przypomnijmy: Międzynarodowy Komitet Olimpijski wydał oświadczenie, w którym zaleca, aby międzynarodowe federacje sportowe i organizatorzy imprez sportowych nie zezwalali na udział rosyjskich i białoruskich sportowców oraz urzędników w zawodach międzynarodowych. W odpowiedzi MKOl dwie międzynarodowe federacje zrzeszające krajowe organizacje wspinaczkowe - UIAA oraz IFSC - zdecydowały o odwołaniu zawodów we wspinaczce lodowej oraz wspinaczce sportowej, które miały odbyć się w Rosji.

Solidarność z ukraińskimi wspinaczami i narodem ukraińskim

Członkowie Polskiego Związku Alpinizmu zachęcają  jednak do bardziej radykalnych kroków. - Uważamy jednak, że odwołanie zawodów sportowych powinno być jedynie pierwszym krokiem z wielu, jakie nasze środowisko powinno podjąć w reakcji na bezprecedensową agresję Rosji. Wystąpiliśmy do UIAA oraz IFSC z apelem o wykluczenie rosyjskich i białoruskich organizacji z grona członków tych federacji. Nie wyobrażamy sobie, żeby rosyjscy wspinacze bez przeszkód rywalizowali w zawodach, gdy w tym samym czasie Ukraińcy walczą w obronie swojej ojczyzny - dodaje zarząd PZA.

Jednocześnie polscy alpiniści wyrazili solidarność z ukraińskimi wspinaczami oraz narodem ukraińskim zmagającym się ze zbrojną inwazją Federacji Rosyjskiej.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej na ten temat
Komentarze
Zaloguj si
Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem