W pasmach górskich znajdujących się na terytorium Polski mamy już prawdziwie masową turystykę. To właśnie pod masowego turystę skrojone są zmiany w obiektach noclegowych przy szlakach.

Środowisko górskie żyje sprawą zmiany dzierżawcy schroniska Samotnia w Karkonoszach. Wiele wskazuje na to, że budynek może zmienić się w hotel górski, tak jak to stało się niedawno z Murowańcem na Hali Gąsienicowej w Tatrach. Bo to właśnie dzierżawcy Murowańca wygrali teraz przetarg na prowadzenie Samotni.

Taki trend obserwujemy w pasmach górskich znajdujących się na terytorium Polski już od dłuższego czasu. Rozpoczęła się też przebudowa schroniska na Hali Kondratowej, znajdującego się po drodze na Giewont, by - jak twierdzą władze Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego - sprostać wymogom turystyki w XXI wieku. A to, także w górach, turystyka masowa. W Tatry rocznie wchodzi już blisko 5 mln odwiedzających. Rośnie też frekwencja w Karkonoszach, na Babiej Górze, w Gorcach i Bieszczadach. Podobnie jest także u naszych południowych sąsiadów, z którymi dzielimy pasma górskie.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Marcin Ręczmin poleca
Czytaj teraz
Więcej
    Komentarze
    Czasy się zmieniają, więc powinniśmy pomyśleć o przerobieniu Wawelu na hotel butikowy. Tyle setek komnat stoi pustych, to nierozsądne!
    W sumie Bazylika Mariacka za 15 lat będzie świeciła pustkami, więc będzie trzeba rozpisać przetarg na dzierżawę. Może oowstać piękna restauravha 5* w klimatycznym wnętrzu. Gastkę dewotek zapędzi się do mioteł, bo coś muszą jeszcze robić poza klepaniem zdrowasiek.
    już oceniałe(a)ś
    68
    10
    Polaczki jak sie za cos wezma to spieprza to od razu w alpach funkcjonuja 300 letnie schroniska w takiej samej formie od poczatku a u nas to co jest zniszczyc i przebudoeac
    Lokalny baron karpacza spieprzyl schronisko na sniezce a teraz dostanie samotnie ktora tez zniszczy
    Organizacja pttk komunistyczna baza bylych komuchow nie zbudowala zadnego schroniska a teraz chce dorznac to co zostalo
    @jozefzbagien
    Oczywiście, że w Alpach są takie schroniska, ale są też dziesiątki wypasionych hoteli 4- i 5-gwiazdkowych.
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    @Fobos
    ale nowych i nikt nie przerabia tych starych
    już oceniałe(a)ś
    7
    1
    @jozefzbagien
    Czego się spodziewać po społeczeństwe, które całe przedszkole i szkołę żyje w oderwaniu od przyrody za to wbijane ma do głowy bujdy na religii. Efekt - zero wrażliwości na krajobraz, przyrodę. Przecież to nie Kaczyński nasrał nam przy drogach tysiącami reklam i nie zasrał nam całego krajobrazu po horyzont domami.
    już oceniałe(a)ś
    7
    1
    @ps
    I nie stoją te hotele wysoko w gorach.
    Chyba, że jako hotele liczyć biwaki , ktore masowo okupują polaczki, żeby zaoszczędzić na noclegu.
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    @andrzejg52
    Gdzie nie stoją wysoko w górach? W Alpach? Chyba tam nigdy nie byłeś.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Smutna gentryfikacja i zanik pięknej idei wędrowania. Przed naporem turystyki masowej na schroniska wysokogórskie najlepiej chronił w przeszłości surowy standard noclegów i konieczność współdzielenia pokoi i łazienek. Z powodu ceny schroniska przestają być egalitarne, a konieczność rezerwacji z dużym wyprzedzeniem wyklucza osoby wędrujące. Baza noclegowa powinna być powiększana w miastach i miasteczkach, a nie wysokich górach. Bo choćby nie wiem, jak rozbudowywać schroniska, to i tak będą kroplą w morzu potrzeb masowej turystyki.
    @alicjal
    W Parkach Narodowych zarządzanie nad schroniskami powinno z mocy ustawy o PN w XXIw przejść pod PN. I park, powinien całkowicie zlikwidować działalność biznesową takiego schroniska. Zmienić je w niewygodne noclegownie na glebie, nie ogrzewane w części publicznej, z zimną wodą. Tak ażeby schroniska nie przyciągały jak słodka brzoskwinia szerszenia. Oczywiście, gdyby parkowi zależało na mniejszej antropopresji, tak by było.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    @Wysbrzegi
    W sumie, popieram :-)
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    " Śląski Dom stale rozbudowywano. Budynek doszczętnie spłonął w 1962 r."
    na Hali miziowej pod Pilskiem też spłonęło drewniane schronisko.
    W zamian PTTK postawiło betonowy bunkier, hotel górski właśnie.
    Drewniane schronisko na Przysłopie pod Baranią Górą przeniesiono do Wisly, a w zamian PTTK postawiło betonowy bunkier.
    @andrzejg52
    Nie pamiętam na 100% ale na Miziowej chyba specialnie podpalili drewniane, jak już chcieli budować bunkier.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    @Wysbrzegi
    Tez o tym słyszałem.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Też mi żal Samotni, chociaż już jej nie zobaczę! W Karkonoszach zaczęłam przygodę z górami. Pewnie większość zaniepokojonych zmianami to jest starsze pokolenie - jak też - któremu schroniska kojarzą się z młodością, wieczorami przy kominku, gitarze i śpiewie, m.in. "Hawarskiej koliby" właśnie. Bardzo dobrze nam wychodziła na głosy!
    @zmieniamnick
    Tez śpiewałam Hawiarska Kolibę I w Gorcach prowadziłam moj pierwszy obóz wedrowny jako przewodnik. Przed 50-laty.
    Nie potrzebowaliśmy hoteli w górach., zreszta nie byłoby nas na nie stać. Ale nasze dzieci i wnuki już inaczej funkcjonują
    .
    Nie nam oceniać, czy lepiej czy gorzej.
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    Pazerne chamy dorwały się do miejsc niegdyś dla ludzi dostępnych zamieniając je w miejsca dla bogatych Konkurencji nie ma inie będzie więc sufitu na ceny też nie ma
    już oceniałe(a)ś
    13
    2
    Trzeba jasno napisać, pewne rejony gór stają się, stają się coraz łatwiej dostępne i coraz wygodniejsze dla tych, którzy w ogóle nie liczą pieniędzy. Policzmy parking 75zł, wejście 40zł, konik w obie strony dla 4 osób - 480zł - baro-hotel 500zł? Reszcie pozostaje, stary śmierdzący busik, bicie asfaltu i wąchanie smrodów baro-hotelu. To reglamentacja/limitowanie komercyjne gór poprzez odstraszanie. To nic innego niż prywatyzowanie gór. Jeśli góry mają być tylko dla wybranych, to ja dziękuje, wypisuję się z tego systemu i głosuje na AFD i inne badziewie ażeby rozwalić ten system - tak to działa, jeśli ktoś tego nie pojmuje, jest głupcem.
    @Wysbrzegi
    Ale o co ci chodzi? Że ci, co mieszkają w tych górach - chcą jakoś z nich żyć? Jak ma twoim zdaniem wyglądać tamtejszy model gospodarczy?

    Nie pozwolisz im wybudować zakładu przemysłowego, bo smrodzi i brudzi, ale każesz wymieniać stare piece, bo smog w dolinie.

    Oni mają chodzić w łapciach z łyka i przyjmować biednych studentów filozofii z plecakiem? I razem będą chodzić na te rydze?
    już oceniałe(a)ś
    4
    6
    @Wysbrzegi
    pierwsza część - racja; druga - głupota. Jeżeli myślisz że jakakowliek org. idąca do wyborów pod hasłem rozwalenia systemu rozwaliła system - to się obudź :) Bo zamiast rozwalać system, przejmowali system dla siebie.

    Problem nie w systemie ale w ludziach. I kulturze. Znika poczucie że o wspólne trzeba dbać; prymitywne przekonanie że głośniejszy ma rację powoduje że chamstwo ma się coraz lepiej
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    @nerwy_na_bok
    Wyraziłem się nie dość jasno z tym "rozwaleniem systemu". Idealny, świeżutki przykład mamy co PiS zrobiło z państwem przez ostatnie 8lat - zawłaszczyło go dla własnych korzyści jednocześnie rozwalając cały ustanowiony wcześniej ład, porządek i jakiś tam konsensus co do kierunku w którym zmierzamy. Inne rozwalanie systemu - to naziście za Hitlera i bolszewicy za Lenina.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    W Samotni byłam zaraz po wojnie .Było tylko piwo z sokiem i grzaniec i chleb własny z plecaka.Cisza , nastrój i ew.nocleg w paru pokojach dla zagubionych turystów.A co teraz ??Strach się bać ?!?
    już oceniałe(a)ś
    10
    0