Jedne lawiny pędzą z prędkością nawet 360 km/godz., niosąc ze sobą śnieżny pył. Inne są nieco wolniejsze, za to z bardzo ciężkim śniegiem. 20 lat temu, tuż przed Wielkanocą, lawina przysypała 19 osób w rejonie Kasprowego Wierchu. Cudem nikt nie zginął.

Kalendarzowa wiosna za pasem. Ale w górach wciąż występuje spore ryzyko zejścia śnieżnych lawin.

Adam Marasek – prowadzący kronikę górskich akcji były zastępca naczelnika Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – przestrzega, że wiosna w górach dla turystów może być bardzo zdradliwa.

- Wielu turystów docierających w Tatry jest już przyzwyczajonych do wiosennej aury. A na szlakach wciąż panuje prawdziwa zima z zagrożeniem lawinowym – tłumaczy Adam Marasek.

Tatry. Wiosenna lawina w rejonie Kasprowego Wierchu porwała 19 osób

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Bartosz T. Wieliński poleca
Czytaj teraz
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  ?Lawiny typu deska śnieżna obserwuje się z reguły na stokach nawietrznych.? - raczej ZAWIETRZNYCH. Czyli nie od tej strony z której wieje i skąd śnieg jest wywiewany (zabierany), tylko na stokach po drugiej stronie grani, gdzie śnieg jest nawiewany i się osadza w większych ilościach.
  @zobaczymy
  Dalej jest napisane o takich lawinach: ?Są też lawiny ze śniegu osiadłego. Powstają na stokach zawietrznych, gdzie na skutek działania wiatru odkłada się gruba warstwa śniegu.?
  Ciekawe, myślałem że takie właśnie lawiny się nazywa ?deska śnieżna? (slab avalanche, avalanche de plaque ? vent)
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @zobaczymy
  Piszesz jakbyś nigdy w zimie nie był w górach, i dostajesz 7 lajków z rzędu. Niesamowite.
  Oczywiście warunkiem wytworzenia się twardej, zbitej, deskowatej ("gipsowej") warstwy na powierzchni śniegu jest bezpośrednie "ubijające" działanie wiatru, a więc tak jak napisano dzieje się to na stokach nawietrznych. Śnieg zanoszony na stoki zawietrzne tworzy tam zaspy - początkowo lotne, miękkie i grząskie, stopniowo osiadające.
  Gdyby jeszcze w Polsce bywały normalne zimy, to każdy by wiedział, że zaspy śnieżne tworzą się przede wszystkim ZA przeszkodą osłaniającą przed wiatrem.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0