W środę 19 lipca polski skialpinista zdobył ośmiotysięcznik w Pakistanie, a następnie bezpiecznie zjechał z niego na nartach, docierając do głównej bazy tuż po godz. 20 polskiego czasu.
W kolejnych latach górale muszą nastawić się na coraz częstsze i znacznie bardziej niszczycielskie katastrofy naturalne. Przyczyny tkwią nie tylko w zmianach klimatycznych, ale także w nadmiernej wycince podhalańskich lasów.
- Łatwość, z jaką góralki oddają cnotę Janosikowi w filmie Agnieszki Holland i Kasi Adamik, szkaluje dobre imię kobiet na Podhalu - uznał Marcin Zubek, prezes zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan.
Przypadek czy działanie celowe? - zastanawiają się mieszkańcy Małego Cichego po tym, jak 60 strażaków w nocy z 17 na 18 lipca powtórnie gasiło pożar drewnianego budynku na Błociskach, a raczej tego, co po nim zostało po pożarze z 13 lipca.
Na miejsce wypadku na Rysach ratownicy TOPR polecieli śmigłowcem. Turysta zsunął się kilkadziesiąt metrów po śniegu.
Mieszkańcy Rdzawki twierdzą, że powstająca dwupasmówka z Chabówki do Nowego Targu nie ma prawidłowo wykonanego odwodnienia. Podobnie twierdzi m.in. burmistrz Rabki-Zdroju, który zamierza w tej sprawie spotkać się z drogowcami.
Ulewne deszcze i burze z gradem, które od rana przechodzą przez Małopolskę, spowodowały liczne podtopienia. Część wymagała interwencji strażaków. - Tylko do godz. 16 strażacy interweniowali 200 razy - mówi "Wyborczej" Hubert Ciepły, rzecznik Komendy...
Ratownicy słowackiej Horskiej Zachrannej Słuzby pomogli w ostatni weekend trójce Polaków w Tatrach: dwójce taterników, którzy utknęli w ścianie i wspinaczowi, który spadł wraz z blokiem skalnym.
TPN udostępni dla turystów od wtorku, 18 lipca, czerwono znakowany szlak na odcinku przełęcz Zawrat - Świnica. W miejscu obrywu skał pod Niebieską Turnią zakończyły się prace remontowe. W tym rejonie Tatr nadal jest jednak bardzo niebezpiecznie.
Mieszkaniec Jurgowa został znaleziony w niedzielę przy drodze prowadzącej do Śląskiego Domu na Słowacji. Ratownicy HZS nie byli w stanie mu pomóc.
37-latek, który został zaatakowany gazem pieprzowym w kolejce na szczyt Giewontu, wybrał się na szlak z głośnikiem. Nie reagował na prośby turystów o ściszenie muzyki - donosi Polsat News. - Nie pamiętam takiej agresji pomiędzy turystami - komentuje...
Słoneczna pogoda przyciągnęła na tatrzańskie szlaki tłumy turystów. Od piątku do niedzieli TOPR udzielił pomocy 23 osobom. Dominowały urazy nóg i rąk, ale doszło też do trzech wypadków taternickich.
Po 37-letniego turystę, który pod kopułą szczytową Giewontu miał zostać zaatakowany gazem pieprzowym, ratownicy TOPR polecieli śmigłowcem. Na dole okazało się, że mężczyzna nie chce opowiedzieć o okolicznościach ataku, nie chce nawet zgłaszać sprawy.
Słoneczna pogoda sprawiła, że na tatrzańskie szlaki udało się wielu turystów. Miejscami, głównie w rejonie łańcuchów, tworzą się korki, które wśród turystów wywołują agresję. Taka sytuacja miała miejsce przed szczytem Giewontu.
W niedzielę w Małopolsce mogą wystąpić przelotne opady deszczu i burze z gradem oraz silny wiatr. Temperatury od 30 do 33 stopni. Chłodniej będzie w dolinach górskich - od 23 do 28 stopni. Noc z niedzieli na poniedziałek będzie ciepła - od 18 do 20...
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.