Ze świątecznej oferty górali zamierzają skorzystać Niemcy, Brytyjczycy, Francuzi czy Hiszpanie, którzy mają już dość komercyjnych świąt w swoich ojczyznach.
Podhalańska obrzędowość religijna w okresie międzywojennym cieszyła się wielką popularnością w Polsce. Wyglądało to tak, jakby Jezus przyszedł na świat nie w dalekim Betlejem, ale w którejś z podtatrzańskich szop.
Po wiecerzy wigilijnej niektórzy w ogóle nie sprzątali ze stołów, zostawiano też gorki odkryte na piecu. Wierzono, że tego dnia dusycki zmarłych odwiedzały domy, więc nie wolno było gorków przykrywać pokrywkami. Trzeba było zostawić, dostęp do tego...
Dania wigilijne, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni, pojawiają się coraz częściej na stołach w innym wydaniu. Szef kuchni radzi jak zaskoczyć gości nowymi smakami tradycyjnych potraw.
Do Szczawnicy swobodnie dostaniemy się rowerem, pontonem, a nawet tratwą, jednak dojazd samochodem to koszmar. Budowa drogi, która mogłaby rozładować korki, napotyka na problemy.
Nie ma chętnych na zakup nieruchomości na Podhalu. Stagnacja na rynku sprawiła, że górale zaczęli obniżać ceny nawet o 40 proc. Jednocześnie w Zakopanem doszło do bezprecedensowej sytuacji - wynajem mieszkań dla turystów przestał się opłacać.
Podhalańscy restauratorzy znaleźli nowy sposób na przyciągnięcie turystów. "W zasadzie wygrywamy z konkurencją" - mówi nam Wojciech, kelner w jednej z karczm przy zakopiańskim deptaku.
Przyjezdni z Łodzi bez zgody właściciela urządzili imprezę w obiekcie, następnie pobili jego żonę na oczach dziecka. Interweniowali policjanci, którzy już od kilku tygodni dwoją się i troją, aby sprostać wyzwaniom sezonu urlopowego pod Tatrami.
Targi, które miały zachwycać, wśród turystów budzą zdziwienie, a u górali złość. "Amerykanie mają Grincha, a Zakopane ma burmistrza Filipowicza, który bez konsultacji chce dzieciom odebrać święta" - denerwują się mieszkańcy miasta.
Zamówione elektryczne autobusy są już na parkingu Tatrzańskiego Parku Narodowego. Poczekają do wiosny, aby wyruszyć na trasy. Teraz rozpoczną się rozmowy z zarządzającym drogą starostwem tatrzańskim.
Polskie góry, Alpy, a może słoneczne plaże? Polacy coraz częściej spędzają Święta Bożego Narodzenia poza granicami kraju. Z jakimi świątecznymi tradycjami spotkają się np. w Austrii, Słowacji czy Słowenii?
Pod Giewontem zaczyna brakować wolnej przestrzeni. Inwestorzy nie zamierzają jednak tak łatwo porzucać swoich planów - w szczególności, gdy w grę wchodzi łatwy zarobek. Przekształcenie garażu bądź drewnianej wiaty na budynek z przeznaczeniem na...
- Coś takiego widziałem w Belgii, Holandii czy też Danii. W naszym regionie nie ma jeszcze takiej atrakcji - mówi o "podniebnym rowerze" Jan Golba, burmistrz Uzdrowiska Muszyna Zdrój. A to tylko jedna z planowanych turystycznych nowości.
Zakopane znajduje się na liście PAN miast znajdujących się na skraju upadku. Trudno uwierzyć? Horrendalne ceny nieruchomości, niskie zarobki, brak przestrzeni dla mieszkańców, hałas i korki - to codzienność miasta pod Giewontem. Rozwiązanie...
Przy zdobywaniu Rysów dwójka turystów spadła z lawiną około 400 metrów, ale doznali tylko powierzchownych urazów. W Tatrach panują trudne warunki do uprawiania turystyki - wieje silny wiatr, a momentami jest bardzo słaba widoczność.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.