Wybrałem się do najsłynniejszego jeziora w Tatrach, aby sprawdzić, jak turyści zachowują się w polskich górach. Uciekałem z krzykiem.
Popularny wśród turystów serwis ostrzega: "Przypominamy! Zachód słońca nad Morskim Okiem w święta odbędzie się ok. 15.47. Potem będzie ciemno aż do 7 rano! I zimno!"
Ze świątecznej oferty górali zamierzają skorzystać Niemcy, Brytyjczycy, Francuzi czy Hiszpanie, którzy mają już dość komercyjnych świąt w swoich ojczyznach.
Podhalańska obrzędowość religijna w okresie międzywojennym cieszyła się wielką popularnością w Polsce. Wyglądało to tak, jakby Jezus przyszedł na świat nie w dalekim Betlejem, ale w którejś z podtatrzańskich szop.
Po wiecerzy wigilijnej niektórzy w ogóle nie sprzątali ze stołów, zostawiano też gorki odkryte na piecu. Wierzono, że tego dnia dusycki zmarłych odwiedzały domy, więc nie wolno było gorków przykrywać pokrywkami. Trzeba było zostawić, dostęp do tego jedzenia tym dusyckom - Elżbieta Watycha z Koła Gospodyń Wiejskich z Witowa i Anna Nędza Kubiniec, góralka z Kościelisk, etnograf, opowiadają o Wigilii na Podhalu.
Dania wigilijne, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni, pojawiają się coraz częściej na stołach w innym wydaniu. Szef kuchni radzi jak zaskoczyć gości nowymi smakami tradycyjnych potraw.
Do Szczawnicy swobodnie dostaniemy się rowerem, pontonem, a nawet tratwą, jednak dojazd samochodem to koszmar. Budowa drogi, która mogłaby rozładować korki, napotyka na problemy.
Nie ma chętnych na zakup nieruchomości na Podhalu. Stagnacja na rynku sprawiła, że górale zaczęli obniżać ceny nawet o 40 proc. Jednocześnie w Zakopanem doszło do bezprecedensowej sytuacji - wynajem mieszkań dla turystów przestał się opłacać.
Podhalańscy restauratorzy znaleźli nowy sposób na przyciągnięcie turystów. "W zasadzie wygrywamy z konkurencją" - mówi nam Wojciech, kelner w jednej z karczm przy zakopiańskim deptaku.
Przyjezdni z Łodzi bez zgody właściciela urządzili imprezę w obiekcie, następnie pobili jego żonę na oczach dziecka. Interweniowali policjanci, którzy już od kilku tygodni dwoją się i troją, aby sprostać wyzwaniom sezonu urlopowego pod Tatrami.
Targi, które miały zachwycać, wśród turystów budzą zdziwienie, a u górali złość. "Amerykanie mają Grincha, a Zakopane ma burmistrza Filipowicza, który bez konsultacji chce dzieciom odebrać święta" - denerwują się mieszkańcy miasta.
Zamówione elektryczne autobusy są już na parkingu Tatrzańskiego Parku Narodowego. Poczekają do wiosny, aby wyruszyć na trasy. Teraz rozpoczną się rozmowy z zarządzającym drogą starostwem tatrzańskim.
Polskie góry, Alpy, a może słoneczne plaże? Polacy coraz częściej spędzają Święta Bożego Narodzenia poza granicami kraju. Z jakimi świątecznymi tradycjami spotkają się np. w Austrii, Słowacji czy Słowenii?
Pod Giewontem zaczyna brakować wolnej przestrzeni. Inwestorzy nie zamierzają jednak tak łatwo porzucać swoich planów - w szczególności, gdy w grę wchodzi łatwy zarobek. Przekształcenie garażu bądź drewnianej wiaty na budynek z przeznaczeniem na wynajem to tylko niektóre z wniosków, które wpłynęły do wydziału budowlanego pod Tatrami.
- Coś takiego widziałem w Belgii, Holandii czy też Danii. W naszym regionie nie ma jeszcze takiej atrakcji - mówi o "podniebnym rowerze" Jan Golba, burmistrz Uzdrowiska Muszyna Zdrój. A to tylko jedna z planowanych turystycznych nowości.
Zakopane znajduje się na liście PAN miast znajdujących się na skraju upadku. Trudno uwierzyć? Horrendalne ceny nieruchomości, niskie zarobki, brak przestrzeni dla mieszkańców, hałas i korki - to codzienność miasta pod Giewontem. Rozwiązanie problemów? Na razie żadne, bo miasto, jeszcze do niedawna jedno z najbogatszych w Polsce, popadło w finansową ruinę.
Przy zdobywaniu Rysów dwójka turystów spadła z lawiną około 400 metrów, ale doznali tylko powierzchownych urazów. W Tatrach panują trudne warunki do uprawiania turystyki - wieje silny wiatr, a momentami jest bardzo słaba widoczność.
Od siarczystego mrozu do odwilży i huraganowego wiatru. Pogoda w Tatrach uległa diametralnej zmianie. Jest niebezpiecznie - wskazują przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego, apelując do turystów m.in. o niewchodzenie na lodowe tafle górskich jezior.
Rada Miasta Zakopane przegłosowała podwyżki podatku od nieruchomości oraz opłat za wywóz śmieci. Zmiany wejdą w życie od nowego roku. Władze miasta tłumaczą, że w ten sposób starają się ratować budżet miasta, który po ośmiu latach rządów Zjednoczonej Prawicy znajduje się w fatalnej sytuacji.
Zakopane od dawna ma sławę jednego z najdroższych kurortów zimowych w Polsce. Jedna ofert za trzy noce dla dwóch dorosłych i dwojga dzieci, w terminie od 30 grudnia do 2 stycznia, opiewa na 32 694 zł.
Spór między Zygmuntem Solorzem a jego dziećmi w sprawie sukcesji majątku miliardera wszedł w fazę sądową. Tobias Solorz pilnuje, by luksusowe zakopiańskie hotele pozostały jego wyłączną własnością.
By móc studiować w Monachium, Zofia Stryjeńska przejęła tożsamość brata i przez rok podawała się za mężczyznę. Królowa art deco Tamara Łempicka śmiało łamała konwenanse i zamiast kubistycznych form, proponowała elegancję.
Choć prace przy najgłębszym odwiercie w Polsce zostały wstrzymane, włodarze gminy Szaflary i Nowego Targu przygotowują się już do budowy magistrali ciepłowniczej. Ciepło z głębin trafi do 1100 domów w Szaflarach i części mieszkańców Nowego Targu w sezonie grzewczym 2027/2028.
Oficjalne otwarcie sezonu narciarskiego w Tatrach i Beskidach odbędzie się w sobotę, na Jaworzynie Krynickiej w Krynicy-Zdroju. Po obu stronach Tatr nie zabraknie atrakcji dla narciarzy. W sobotę otwarty zostanie m.in. pierwszy w regionie stok treningowy dla zawodników.
Na odcinku nowej zakopianki od Nowego Targu do Rdzawki kierowcy mogą jechać szybciej.
Prokuratura bada sprawę gróźb porwania dzieci zakopiańskiego dewelopera. W ten sposób miało dojść do próby przejęcia intratnych interesów pod Tatrami.
Serwis SkyShowtime na pierwszą swoją polską produkcję wybrał kryminał "Śleboda" z Podhala, z historią Goralenvolk w tle. Zapytaliśmy twórców o Podhale i usłyszeliśmy bardzo osobiste opowieści.
W Tatrach ratownicy ogłosili pierwszy stopień zagrożenia lawinowego powyżej 1700 metrów. Szlaki pokryte są cienką, ubitą i wyślizganą warstwą śniegu. W takich warunkach trzeba mieć na butach odpowiednie zabezpieczenie. Wielu jednak poprzestaje na raczkach.
W wieku 75 lat odszedł Wiktor Pysz. Były selekcjoner reprezentacji Polski w hokeju na lodzie, mieszkaniec Nowego Targu, zmarł po długiej i ciężkiej chorobie. Razem z biało-czerwonymi w 2001 roku wywalczył awans na mistrzostwa świata Elity.
Większa część parku miejskiego, który przez lata był przestrzenią otwartą dla spacerowiczów, teraz zostanie ogrodzona i udostępniona wyłącznie osobom, które zapłacą za bilet. Powód? Prywatna firma uruchomi tam "Krainę świateł". - To jest zdzierstwo - denerwują się mieszkańcy.
W jednym z bloków przy Bulwarach Słowackiego w Zakopanem odkryto zwłoki mężczyzny. Mężczyzna zmarł kilkanaście dni wcześniej, mieszkał samotnie.
Ekolodzy zamierzają powstrzymać inwestycję narciarską w Tatrach na Kasprowym Wierchu, kierując wniosek w tej sprawie do sądu. Polskie Koleje Linowe już szykują się do rozpoczęcia prac.
Aby narciarze mogli szusować po idealnie przygotowanych trasach, operatorzy ratraków często pracują intensywnie przez całą noc, w ekstremalnych warunkach. Miałem możliwość obserwowania pracy tej potężnej maszyny z kabiny, z pozycji kierowcy.
Aleksandra Mirosław - złota medalistka olimpijska z igrzysk w Paryżu - ogłosiła podczas Krakowskiego Festiwalu Górskiego, że Polska zorganizuje zawody Pucharu Świata we wspinaczce sportowej.
Reinhold Messner, gigant światowego himalaizmu, został uhonorowany nagrodą polskiego środowiska górskiego za całokształt działalności. - Świętość gór głównie polega na ich związku z lokalną społecznością - mówił na Krakowskim Festiwalu Górskim.
We wtorek wieczorem GDDKiA przeprowadzi ćwiczenia służb ratowniczych w tunelu na zakopiance, pod Luboniem Małym. Kierowcy pojadą wyznaczonymi objazdami.
Tegoroczny Sylwester w Zakopanem zapowiada się rekordowo. Turyści masowo rezerwują miejsca noclegowe, marząc o wyjątkowym końcu roku w kameralnej atmosferze i zimowej scenerii.
Janusz Waluś zamordował w Johannesburgu Chrisa Haniego - jednego z najważniejszych przywódców czarnej społeczności w RPA. Ta zbrodnia uważana jest za najgłośniejszy mord polityczny w najnowszej historii tego kraju. Po ponad 30 latach wychodzi z więzienia. Czy przyjedzie do Zakopanego, gdzie się urodził?
Reinhold Messner, gigant światowego himalaizmu, już w ten weekend odwiedzi Polskę. Na festiwalu górskim będą mu towarzyszyć m.in. Aleksandra Mirosław, Justyna Kowalczyk-Tekieli, Krzysztof Wielicki, Leszek Cichy, John Porter i wiele innych znakomitości świata gór.
Narciarze od lat oczekują modernizacji już prawie 60-letniej kolei krzesełkowej w Kotle Goryczkowym. A w Muszynie Zdroju ma powstać całoroczny ośrodek turystyczno-narciarski Muszyna-Wierchomla. Obie inwestycje realizować będą Polskie Koleje Linowe.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.