Aleksandra Mirosław - złota medalistka olimpijska z igrzysk w Paryżu - ogłosiła podczas Krakowskiego Festiwalu Górskiego, że Polska zorganizuje zawody Pucharu Świata we wspinaczce sportowej.
Ekolodzy zamierzają powstrzymać inwestycję narciarską w Tatrach na Kasprowym Wierchu, kierując wniosek w tej sprawie do sądu. Polskie Koleje Linowe już szykują się do rozpoczęcia prac.
Reinhold Messner, gigant światowego himalaizmu, został uhonorowany nagrodą polskiego środowiska górskiego za całokształt działalności. - Świętość gór głównie polega na ich związku z lokalną społecznością - mówił na Krakowskim Festiwalu Górskim.
We wtorek wieczorem GDDKiA przeprowadzi ćwiczenia służb ratowniczych w tunelu na zakopiance, pod Luboniem Małym. Kierowcy pojadą wyznaczonymi objazdami.
Tegoroczny Sylwester w Zakopanem zapowiada się rekordowo. Turyści masowo rezerwują miejsca noclegowe, marząc o wyjątkowym końcu roku w kameralnej atmosferze i zimowej scenerii.
Janusz Waluś zamordował w Johannesburgu Chrisa Haniego - jednego z najważniejszych przywódców czarnej społeczności w RPA. Ta zbrodnia uważana jest za najgłośniejszy mord polityczny w najnowszej historii tego kraju. Po ponad 30 latach wychodzi z więzienia. Czy przyjedzie do Zakopanego, gdzie się urodził?
Reinhold Messner, gigant światowego himalaizmu, już w ten weekend odwiedzi Polskę. Na festiwalu górskim będą mu towarzyszyć m.in. Aleksandra Mirosław, Justyna Kowalczyk-Tekieli, Krzysztof Wielicki, Leszek Cichy, John Porter i wiele innych znakomitości świata gór.
Narciarze od lat oczekują modernizacji już prawie 60-letniej kolei krzesełkowej w Kotle Goryczkowym. A w Muszynie Zdroju ma powstać całoroczny ośrodek turystyczno-narciarski Muszyna-Wierchomla. Obie inwestycje realizować będą Polskie Koleje Linowe.
Jedną z podhalańskich atrakcji turystycznych są kuligi. Radny Gminy Kościelisko Władysław Bętkowski w portalu społecznościowym zwrócił uwagę na pozostawione przez uczestników takich imprez śmieci.
Czy unikatowe parowozy z Chabówki wciąż będą przemierzać tory Podhala? Decyzje zapadną w najbliższych miesiącach. W tle są milionowe koszty i walka o przyszłość kolejowego dziedzictwa.
Antysemicki plakat z czasów II wojny światowej w asortymencie zakopiańskiej księgarni wywołał oburzenie turystów. Stowarzyszenie Nigdy Więcej uważa, że taki druk nie powinien być eksponowany bez omówienia historycznego.
Na Kasprowym Wierchu zalega 30-centymetrowa warstwa śniegu. Do świąt Bożego Narodzenia spodziewane są kolejne opady w Tatrach, ale czy nie będzie jeszcze odwilży? Zapytaliśmy synoptyków.
Przed godziną 10 w poniedziałek, na postoju dorożek na ulicy Zaruskiego w Zakopanem spłoszył się koń, zaprzęgnięty do bryczki. Pokonując niewysoki płotek, uwolnił się z zaprzęgu, który wywrócił się do góry kołami.
Nowa sekcja w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym zajmuje się m.in. wykorzystaniem dronów podczas niesienia pomocy turystom. Takich akcji jest coraz więcej w najwyższych w Polsce górach.
Wioska wołoska w Czarnym Dunajcu ma być żywym skansenem, na wzór osad celtyckich w Irlandii. - Zobaczyć będzie można bartników, strzałowników, kołodziejów czy złotników, a kto będzie miał ochotę, to postrzela z łuku - opowiada burmistrz miasta, Marcin Ratułowski.
Zakopane bez "Sylwestra Marzeń". Władze miasta stawiają na nową formułę imprezy, opartej głównie na lokalnych artystach. Ale czy to wystarczy, by zapełnić Górną Rówień Krupową?
Stowarzyszenie Gmin Górskich domaga się wprowadzenia regulacji obowiązujących w Austrii, Słowacji oraz Czechach. Swoje stanowisko samorządowcy chcą przestawić Ministerstwu Infrastruktury.
Od soboty, 30 listopada w Tatrach ponownie obowiązuje zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia - ogłosili ratownicy TOPR.
Chodził w zniszczonych klapkach, zamykał się w zrujnowanej kamienicy: ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Tomasz Ż., jeden z najbogatszych mieszkańców Podhala, został siłą doprowadzony do zakładu karnego.
Operator największej w Polsce sieci ośrodków narciarskich oraz Polskie Koleje Linowe podpisały umowę, dzięki której narciarze korzystający ze skipassu będą mogli pojeździć także na wysokogórskich stokach, w kotle Gąsienicowym i Goryczkowym.
Biało-czerwony PZL W3 Sokół w barwach TOPR od blisko ćwierćwiecza pełni służbę w Tatrach, przewożąc błyskawicznie ratowników na miejsce wypadku, jak i transportując poszkodowanych do szpitala. Na razie ma pozwolenia na dalszą pracę, ale ratownicy już myślą o jego następcy.
Ze świątecznej oferty górali zamierzają skorzystać Niemcy, Brytyjczycy, Francuzi czy Hiszpanie, którzy mają już dość komercyjnych świąt w swoich ojczyznach.
Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską, zniżki na wybrane atrakcje - to wszystko mogłaby umożliwić specjalna zakopiańska karta turysty, podobna do istniejącej już "karty mieszkańca".
Puszcza Karpacka, ciągnąca się przez osiem krajów, jest jedną z ostatnich ostoi dzikiej przyrody w Europie. Rusza kampania na rzecz utworzenia Międzynarodowego Parku Karpat, który w Polsce objąłby m.in. Tatry i Bieszczady. Planowany obszar jest sześć razy większy od parku Yellowstone. Myśliwi na ten projekt odpowiadają wnioskami o odstrzał wilków i niedźwiedzi.
Ocieplenie, jakie przyniósł mocno wiejący w górach wiatr, sprawiło, że śnieg zniknął nie tylko na Podhalu, ale i w Tatrach. Mimo to wysokogórskie szlaki są niebezpieczne z powodu oblodzenia.
W podhalańskiej Bańskiej Niżnej koło Szaflar trwają prace przy odwiercie, mającym mieć rekordową głębokość 7 kilometrów. Kłopoty, jakie pojawiły się podczas prac, mogą spowodować, że odwiert zostanie zakończony na głębokości 6100 metrów.
Miłośnicy narciarstwa rozpoczęli sezon, jak na razie tylko w Bukowinie Tatrzańskiej i Tyliczu. Wkrótce otwarcie kolejnych ośrodków.
Oferta schronisk "Nocleg za złotówkę" dotyczy nie tylko Samotni w Karkonoszach, ale i Murowańca w Tatrach. Turyści chętnie z niej korzystają.
Beskid Sądecki zimą jest równie urokliwy jak Tatry. Atrakcje, jakie oferują hotelarze znad Popradu, niczym nie ustępują ofercie Podhala, przy zdecydowanie niższych cenach. Nie ma się co dziwić, że ten region Małopolski jest coraz popularniejszym celem wyjazdów świątecznych czy noworocznych.
Chwytliwe hasła, niskie ceny i szybka komunikacja to wabiki, którymi posługują się oszuści. Ofiarą może paść każdy. Policja ostrzega: fałszywe ogłoszenia to pułapka, która może kosztować nas oszczędności życia.
- Będzie to miejsce, które opowie o górach w sposób kulturowy, czym są Tatry i dlaczego fascynowały i fascynują do dziś. Będzie opowiadać o ludziach i ich emocjach - zapowiada Michał Murzyn dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem i zachęca do dzielenia się pamiątkami i historiami.
Na koncertowej scenie w Zakopanem wystąpi kilka ogólnopolskich gwiazd. "Sylwestra Marzeń" jednak nie będzie. "Odchodzimy od disco polo i nie spodziewajmy się, że coś takiego się u nas się pojawi" - mówi nam Łukasz Filipowicz, burmistrz miasta.
Rosną koszty obsługi śmigłowca TOPR. - Trzeba podjąć decyzję, czy remontować "Sokoła", czy kupić nową maszynę - mówi prezes TOPR Bolesław Pietrzyk. Ratownicy upominają się w rządzie o dodatkowe pieniądze.
Dyrektorka Szpitala Powiatowego w Zakopanem stanęła przed Sądem Okręgowym w Nowym Sączu. Prokuratura zarzuca jej nielegalne wypłacenie premii m.in. lekarzom i pielęgniarkom, zatrudnionym na umowy cywilno-prawne, na łączną kwotę 4,8 mln zł. "O wszystkim wiedziały władze powiatu" - broni się dyrektorka.
Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego tej jesieni ogłosili ratownicy TOPR. Obowiązuje ono powyżej 1800 metrów. Ratownicy przestrzegają przed trudnymi wczesnozimowymi warunkami turystycznymi jakie można spotkać na szlakach.
Intensywne śnieżyce i wiatr wiejący w porywach do 130 km/h to nie jedyne zagrożenia czyhające na turystów w Tatrach. TOPR po raz pierwszy tej jesieni ostrzega przed zagrożeniem lawinowym.
25-letni Paweł z Białego Dunajca zmarł w wyniku bójki przy remizie OSP. Choć od tragedii minęły już trzy i pół miesiąca, Prokuratura Rejonowa w Zakopanem wciąż nie zatrzymała nikogo w tej sprawie. Czy nowe ustalenia biegłych pomogą ustalić, co się wydarzyło?
Po ośmiu godzinach akcji ratunkowej, prowadzonych nocą w trudnych warunkach, sprowadzono do schroniska Murowaniec turystę, który utknął w rejonie Żlebu Kulczyńskiego.
Dwa dni przed huraganem Elżbieta z Tatr pouciekały zwierzęta i ptaki. Na drugi dzień naszym oczom ukazał się zupełnie inny obraz. Zobaczyliśmy miejsca, o których wcześniej nie wiedzieliśmy - wspomina Mirosław Jurczo ze słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Na terenie południowej małopolski pojawiły się opady śniegu. - Za zimowe utrzymanie dróg odpowiedzialny jest cały sztab ludzi, którzy planują, przygotowują i koordynują odśnieżanie małopolskich tras - zapewnia Kacper Michna z GDDKiA.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.