Wyniki badań przeprowadzonych wśród polskich dzieci okazują się druzgocące. Siedem na dziesięć nieletnich doświadczyło przemocy ze strony dorosłych, natomiast co drugi drugoklasista deklaruje, że jest uzależniony od mediów społecznościowych.
Dziesięciu lekarzy odeszło z oddziału ginekologicznego nowotarskiego szpitala po śmierci 33-letniej Doroty. To efekt konfliktu z dyrektorem placówki. "Wszystkie pacjentki, które potrzebują pomocy i które chcą u nas rodzić, są przyjmowane" - uspokaja Marek Wierzba, dyrektor placówki.
Nie tylko w polskiej części Tatr remontowane lub poprawiane są szlaki turystyczne. Od wtorku (3.10) po zakończeniu prac remontowych otwarty został szlak Akademicka Perć na Babią Górę. Dla turystów dostępny jest też jeden z najtrudniejszych szlaków po słowackiej stronie łączący Dolinę Białej Wody z Wielką Studenną Doliną.
O północy z wtorku na środę - z 3 na 4 października - wracają kontrole na granicy polsko-słowackiej. Nie można przejść przez granicę górskim szlakiem i przejechać przez Łysą Polanę, Niedzicę, Chochołów czy Osturnię.
Geolodzy jeszcze przed rozpoczęciem prac zakładali, że w głębokim na 7 km odwiercie napotkają dwa, a może trzy złoża wód geotermalnych. Każde o wyższej temperaturze.
"Rozmowy na temat ewentualnej organizacji koncertu sylwestrowego do tej pory nie są prowadzone" - przekazuje zakopiański magistrat. Z nieoficjalnych informacji wynika, że władze Zakopanego i TVP czekają z decyzją o podpisaniu umowy na wynik wyborów.
Po weekendowych opadach deszczu od poniedziałku synoptycy znów zapowiadają słoneczną pogodę w górach. Przedstawiamy propozycję wycieczki w Tatry Zachodnie. To było w Dolinie Małej Łąki. Po raz pierwszy podążyliśmy za panem Józefem Nyką - w stronę Kopy Kondrackiej.
Kibice z całego Krakowa ślą wyrazy wsparcia do Cracovii i jej prezesa Janusza Filipiaka. Kciuki trzyma także "cała Wisła".
Początek jesieni to idealny czas, żeby kupić nowy rower. Wiele osób zastanawia się nad przesiadką z tradycyjnego na elektryczny. Tym bardziej, że teraz rowery wspomagane silnikiem elektrycznym są w promocyjnych cenach.
Już dekadę trwa konstruowanie hybrydowego wozu konnego, który ma załagodzić spór o zaprzęgi na trasie prowadzącej nad Morskie Oko w Tatrach. Jedną decyzją Daniel Obajtek i Orlen mogliby sfinalizować projekt.
Wielka tarcza księżyca nad Giewontem i Kasprowym Wierchem - takie widoki można było podziwiać w Tatrach końcem września.
Wojciech Sobierajski - kolekcjoner rekordów - ostatnio często odwiedza Tatry. W tym tygodniu wszedł boso na Orlą Perć, a na początku września wniósł 50-kilogramowy głaz na Rysy. Zdaniem straży TPN mógł naruszyć prawo.
38-letni turysta z Polski zginął na miejscu. Do wypadku doszło na Wysokiej (2559 m n.p.m.) w słowackiej części Tatr Wysokich.
Prowadzone przez pięć dni poszukiwania 50-letniego turysty z Polski nie przyniosły rezultatu. Akcja będzie kontynuowana przez słowackich ratowników, ale już w nie takiej skali. - Wyczerpaliśmy cały zestaw standardowych kroków - mówi wiceszef HZS.
Od piątku do niedzieli (29 września - 1 października) Muzeum Tatrzańskie zaprasza seniorów. Na hasło "Weekend seniora z kulturą" wstęp wolny.
Odremontowana została część zamku z basztą, stając się punktem widokowym na Muszynę i okolice.
Nie zakończyło się jeszcze wyjaśnianie okoliczności, w jakich Wojciech Sobierajski wniósł 50-kilogramowy głaz na Rysy, a kolekcjoner nieszablonowych rekordów podjął kolejne wyzwanie. Boso przeszedł Orlą Perć.
Prawie 3 tysiące osób i ponad 40 autokarów wyruszy w niedzielę nad ranem z różnych miast Małopolski na Marsz Miliona Serc. Do KOD i biura PO wciąż zgłaszają się też chętni, którzy chcą pojechać do Warszawy. Kto nie może jechać do stolicy, może przyjść na marsz w Krakowie.
W czwartek 28 września otwarty w obu kierunkach zostaje fragment nowej drogi DK47 w okolicach Rdzawki. To dobra wiadomość dla kierowców jadących do i z Zakopanego.
Do polityki nie idzie się dla pieniędzy - przekonywał prezes PiS Jarosław Kaczyński. My mamy setki dowodów na to, że jest dokładnie odwrotnie. Oto pisowska lista płac.
To był już czwarty dzień poszukiwań zaginionego w masywie Lodowego Szczytu w słowackiej części Tatr polskiego turysty. Ratownicy HZS i TOPR nie natknęli się na żaden jego ślad.
Podczas Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem prezydent Andrzej Duda ogłosił, że Polska będzie się starała o organizację letnich igrzysk olimpijskich w 2036 r. A premier Mateusz Morawiecki podał, że nasz kraj w 2027 r. zorganizuje mistrzostwa świata w siatkówce.
Podczas Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że Polska w 2027 r. zorganizuje mistrzostwa świata w siatkówce.
Trzeci dzień poszukiwań nie przyniósł rezultatu. W środę do akcji włączą się polscy ratownicy z TOPR. Z zaginionym 50-letnim turystą z Polski nie ma kontaktu od soboty.
Po tym, jak Niemcy rozpoczęły wzmożone kontrole na granicach z Czechami i Austrią, szlak bałkański przesunął się błyskawicznie w stronę Polski. To dłuższa droga i jak do tej pory nie tak pilnie strzeżona.
Podczas rozpoczętego we wtorek w Zakopanem Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki politycy PiS zamierzają ogłosić "możliwość złożenia aplikacji o organizację igrzysk olimpijskich w 2036 roku." W ostatniej chwili na obrady przyjeżdżają Duda i Morawiecki.
Geotermia Podhalańska przygotowuje się do nowego odwiertu. Będzie miał głębokość 4 km.
Wojciech Czabanowski z Krakowa, doktorant filozofii UJ, zapisał się na kurs juhasowania. Myślał, że będzie to tylko wakacyjna przygoda, ale został na Podhalu na stałe. Ożenił się tu z Chinką, zakochaną w Podtatrzu. Teraz startuje do Sejmu z listy Trzeciej Drogi.
W poniedziałek pogoda poprawiła się, można było użyć śmigłowca. Ratownicy ruszyli w teren, w powietrze wzbiły się drony. Niestety, kolejny dzień poszukiwań 50-letniego turysty w słowackich Tatrach zakończył się fiaskiem. Od soboty nie ma z nim kontaktu.
Poleciłem, aby wprowadzać kontrole na granicy polsko-słowackiej busików, busów, samochodów, autobusów, które można podejrzewać o to, że tamtędy migrują nielegalni imigranci - poinformował podczas poniedziałkowego spotkania z mieszkańcami Kraśnika premier Mateusz Morawiecki.
Przez trzy dni w Zakopanem politycy oraz działacze sportowi będą debatować podczas Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki. Znany jest już szczegółowy program konferencji, na której będzie się m.in. mówić o Polsce "jako organizatorze wielkich imprez sportowych"
Słowaccy ratownicy HZS na poszukiwania 50-letniego polskiego turysty w rejonie Lodowego Szczytu wyruszyli jeszcze w sobotę w nocy. Szukali go również przez całą niedzielę. Bezskutecznie.
Pierwszy jesienny weekend przywitały w górach krótkotrwałe opady śniegu na Hali Gąsienicowej ok. 2.40 w nocy - zarejestrowały je kamery monitoringu.
Międzynarodowe Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich Arolsen Archives po latach zwróciło Bożenie Krupie pierścionek jej babci Karoliny Sitek zrabowany podczas II wojny światowej.
Podczas odsłonięcia tablicy upamiętniającej Kacpra Tekielego w Tatrach padał deszcz, było zimno. - Taką pogodę w górach mój mąż właśnie najbardziej lubił - dzieliła się wspomnieniami Justyna Kowalczyk-Tekieli.
W sobotę, 23 września, oficjalnie otwarto Centrum Komunikacyjne w Zakopanem. Nowy dworzec autobusowy będzie obsługiwał linie dalekobieżne i lokalne. Pierwsze kursy z nowego obiektu ruszą już po weekendzie.
Tatrzański Park Narodowy opublikował dane dotyczące frekwencji na tatrzańskich szlakach w sierpniu. Wiemy już, że wakacyjny rekord frekwencji w Tatrach nie został pobity. W czasie tegorocznych wakacji - w lipcu i sierpniu - na teren TPN weszło 1 mln 732 tys. turystów. W analogicznym okresie 2021 r. po Tatrach wędrowało 1 mln 909 tys. osób.
W piątek (22 września) po tygodniu prac otwarto szlak z Koziej Przełęczy na Zawrat, będący fragmentem najtrudniejszego szlaku tatrzańskiej trasy - Orlej Perci.
Posłanka Anna Paluch z PiS udzieliła wywiadu portalowi Podhale24.pl, w którym odnosi się do swojego taniego mieszkania komunalnego. Chwali też Jarosława Kaczyńskiego i jego decyzję o rezygnacji ze startu w Warszawie, gdzie wyborcy są "słoikami opornymi na wiedzę".
Jak to się u nas mówi: im mniejszy kraj, tym więcej zamków. Na Słowacji mamy 220 zamków lub ich ruin. Do tego 425 dworów! - zachwala swój kraj Zlata Šipošova, konsul generalna Republiki Słowackiej w Krakowie.
Copyright © Agora SA