Podczas Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem prezydent Andrzej Duda ogłosił, że Polska będzie się starała o organizację letnich igrzysk olimpijskich w 2036 r. A premier Mateusz Morawiecki podał, że Polska w 2027 r. zorganizuje mistrzostwa świata w siatkówce.
Podczas Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że Polska w 2027 r. zorganizuje mistrzostwa świata w siatkówce.
Trzeci dzień poszukiwań nie przyniósł rezultatu. W środę do akcji włączą się polscy ratownicy z TOPR. Z zaginionym 50-letnim turystą z Polski nie ma kontaktu od soboty.
Po tym, jak Niemcy rozpoczęły wzmożone kontrole na granicach z Czechami i Austrią, szlak bałkański przesunął się błyskawicznie w stronę Polski. To dłuższa droga i jak do tej pory nie tak pilnie strzeżona.
Podczas rozpoczętego we wtorek w Zakopanem Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki politycy PiS zamierzają ogłosić "możliwość złożenia aplikacji o organizację igrzysk olimpijskich w 2036 roku." W ostatniej chwili na obrady przyjeżdżają Duda i Morawiecki.
Geotermia Podhalańska przygotowuje się do nowego odwiertu. Będzie miał głębokość 4 km.
Wojciech Czabanowski z Krakowa, doktorant filozofii UJ, zapisał się na kurs juhasowania. Myślał, że będzie to tylko wakacyjna przygoda, ale został na Podhalu na stałe. Ożenił się tu z Chinką, zakochaną w Podtatrzu. Teraz startuje do Sejmu z listy Trzeciej Drogi.
W poniedziałek pogoda poprawiła się, można było użyć śmigłowca. Ratownicy ruszyli w teren, w powietrze wzbiły się drony. Niestety, kolejny dzień poszukiwań 50-letniego turysty w słowackich Tatrach zakończył się fiaskiem. Od soboty nie ma z nim kontaktu.
Poleciłem, aby wprowadzać kontrole na granicy polsko-słowackiej busików, busów, samochodów, autobusów, które można podejrzewać o to, że tamtędy migrują nielegalni imigranci - poinformował podczas poniedziałkowego spotkania z mieszkańcami Kraśnika premier Mateusz Morawiecki.
Przez trzy dni w Zakopanem politycy oraz działacze sportowi będą debatować podczas Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki. Znany jest już szczegółowy program konferencji, na której będzie się m.in. mówić o Polsce "jako organizatorze wielkich imprez sportowych"
Słowaccy ratownicy HZS na poszukiwania 50-letniego polskiego turysty w rejonie Lodowego Szczytu wyruszyli jeszcze w sobotę w nocy. Szukali go również przez całą niedzielę. Bezskutecznie.
Pierwszy jesienny weekend przywitały w górach krótkotrwałe opady śniegu na Hali Gąsienicowej ok. 2.40 w nocy - zarejestrowały je kamery monitoringu.
Międzynarodowe Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich Arolsen Archives po latach zwróciło Bożenie Krupie pierścionek jej babci Karoliny Sitek zrabowany podczas II wojny światowej.
Po weekendowych opadach deszczu od poniedziałku synoptycy znów zapowiadają słoneczną pogodę w górach. Przedstawiamy propozycję wycieczki w Tatry Zachodnie. To było w Dolinie Małej Łąki. Po raz pierwszy podążyliśmy za panem Józefem Nyką - w stronę Kopy Kondrackiej.
Podczas odsłonięcia tablicy upamiętniającej Kacpra Tekielego w Tatrach padał deszcz, było zimno. - Taką pogodę w górach mój mąż właśnie najbardziej lubił - dzieliła się wspomnieniami Justyna Kowalczyk-Tekieli.
W sobotę, 23 września, oficjalnie otwarto Centrum Komunikacyjne w Zakopanem. Nowy dworzec autobusowy będzie obsługiwał linie dalekobieżne i lokalne. Pierwsze kursy z nowego obiektu ruszą już po weekendzie.
Tatrzański Park Narodowy opublikował dane dotyczące frekwencji na tatrzańskich szlakach w sierpniu. Wiemy już, że wakacyjny rekord frekwencji w Tatrach nie został pobity. W czasie tegorocznych wakacji - w lipcu i sierpniu - na teren TPN weszło 1 mln 732 tys. turystów. W analogicznym okresie 2021 r. po Tatrach wędrowało 1 mln 909 tys. osób.
W piątek (22 września) po tygodniu prac otwarto szlak z Koziej Przełęczy na Zawrat, będący fragmentem najtrudniejszego szlaku tatrzańskiej trasy - Orlej Perci.
Posłanka Anna Paluch z PiS udzieliła wywiadu portalowi Podhale24.pl, w którym odnosi się do swojego taniego mieszkania komunalnego. Chwali też Jarosława Kaczyńskiego i jego decyzję o rezygnacji ze startu w Warszawie, gdzie wyborcy są "słoikami opornymi na wiedzę".
Jak to się u nas mówi: im mniejszy kraj, tym więcej zamków. Na Słowacji mamy 220 zamków lub ich ruin. Do tego 425 dworów! - zachwala swój kraj Zlata Šipošova, konsul generalna Republiki Słowackiej w Krakowie.
Po niespełna tygodniowej przerwie w piątek 22 września zostanie ponownie otwarta droga do Morskiego Oka, na odcinku od Wodogrzmotów Mickiewicza do polany Włosienica. Dzięki sprzyjającej pogodzie prawie kilometrowy odcinek został wyremontowany szybciej, niż zakładano.
Dotychczasowy dzierżawca najstarszego schroniska w Tatrach walczy o dalsze prowadzenie obiektu. Posłowie przygotowali specjalną ustawę odnoszącą się do tej sprawy.
Trwa rykowisko jeleni. Głośne, basowe ryki, zaczynające się tuż przed zachodem słońca, a kończące o świcie, rozbrzmiewać będą w Tatrach do początku października. W tym czasie byki gromadzą wokół siebie stado łań i toczą o nie walkę z konkurentami.
Niektóre z innowacyjnych narzędzi - jak lubią je nazywać producenci - potrafią zwieść turystów. Tak jest z mapami internetowymi, które nie zawsze sprawdzają się w trudnym wysokogórskim terenie.
Rosyjskie drony w czasie ataku na Lwów trafiły w budynki należące do nowosądeckiego producenta okien, firmy Fakro. Spłonęła hala produkcyjna oraz magazyn, częściowo udostępniony dla Caritasu Lwów. Nikt z pracowników znajdujących się na miejscu nie został ranny. Straty materialne sięgają milionów złotych.
Choć to jeszcze lato, mgły snują się jesienne. Spowijają tatrzańskie szczyty.
Wybory 2023. Zanim PiS przejęło władzę w Zakopanem, rządził tu liberalny burmistrz z Unii Wolności z poparciem Związku Podhalan. A obecny wiceminister do spraw turystyki należał do PO.
- Jestem przeciwko aborcji dobrowolnej - stwierdziła minister zdrowia Katarzyna Sójka. Ale wiadomo, że PiS tematu aborcji do wyborów ruszać nie chce. Właśnie zdecydowano o wydłużeniu pracy zespołu przy resorcie zdrowia, który miał ustalić wytyczne przerywania ciąży dla szpitali.
Kiedy program "Czyste powietrze" wreszcie zaczął nabierać tempa, PiS w programie wyborczym proponuje jego spowolnienie. Zamiast likwidacji 3 mln kopciuchów do 2030 r. chce się pozbyć tylko pół miliona z nich do 2031 r.
W sobotę 23 września na symbolicznym cmentarzu ludzi gór - pod szczytem Osterwy, po słowackiej stronie Tatr, zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Kacpra Tekielego. - Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy byli bliscy sercu Kacperka - poinformowała Justyna Kowalczyk-Tekieli.
Do wypadku w Tatrach doszło w niedzielne południe (17.09). Ofiarą jest młoda turystka z województwa mazowieckiego.
Polscy politycy w trakcie swoich wystąpień przedstawili główne cele Polski oraz sposób prowadzenia polityki zagranicznej na kolejne lata.
To wszystko było znakomite. Już chciałem się żegnać, gdy pani kelnerka na deser zaproponowała brownie. Brownie? Naprawdę myślicie, że uwiedziecie mnie jankeskim banałem?
Masz dosyć tłoku w Tatrach? Żeby zobaczyć Tatry, nie musisz jechać w góry.
W ostatnich tygodniach sanepid kilkakrotnie informował, że woda w Białym Dunajcu jest niezdatna do picia. Na filmie nagranym w piątek przez wędkarzy widać, że do rzeki wpadają ogromne ilości ścieków. Zrzut ścieków trwał wiele godzin.
Po tym, jak z początkiem lipca zaognił się konflikt o pas ziemi przy płocie odgradzającym torowisko od szlaku pieszego na Gubałówkę, szlak został zamknięty, a sprawa trafiła do sądu. W czwartek (14.09) sąd nakazał udostępnienie szlaku właścicielom gruntu do czasu prawomocnego postanowienia.
Wojciech Sobierajski, starający się pobić różne rekordy, wniósł na Rysy 50-kilogramowy kamień. Tatrzański Park Narodowy sprawdza, czy nie naruszono przepisów. W przeszłości już wnoszono głazy na Rysy, starając się podwyższyć ten szczyt w ramach akcji artystycznej.
Do groźnie wyglądającego wypadku doszło w piątkowe popołudnie na ul. Orkana w Zakopanem. Zniszczone są dwa samochody. Ani ludzie, ani koń nie ucierpieli.
Na połowę września Tatrzański Park Narodowy zaplanował wymianę słynnej drabinki na Orlej Perci. To bodaj najbardziej charakterystyczne miejsce na tym wysokogórskim szlaku: 8-metrowa stalowa drabinka na niemal pionowej ścianie, którą turyści schodzą z Zamarłej Turni na Kozią Przełęcz.
Wyznaczone przez Komisję Europejską cele związane z pochłanianiem dwutlenku węgla przez polskie lasy będzie trudno osiągnąć - przyznają przedstawiciele Lasów Państwowych. Wszystko przez to, że - jak przyznają sami leśnicy - krajowy drzewostan stale się kurczy.
Copyright © Agora SA